Přihlásit    Ke stažení   Kontakt
 
 
 

Nejlepší studenti 2015 odhaleni

Nejlepší mladý vědec v Evropě Luboš Vozdecký
Gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a ekonomická Vyškov

Kreativní umělkyně a sklářka Magdaléna Nešněrová
Vyšší odborná škola sklářská a Střední škola Nový Bor

Elektrotechnik, modelář a strojvůdce Martin Buchta
Střední průmyslová škola elektrotechnická a informačních technologií Brno

Chemička a folklorní tanečnice Lucie Brichová
První soukromé jazykové gymnázium Hradec Králové

 

Nejlepší studenti 2015 odhaleni
Foto vítězů, zástupců škol a organizátora soutěže

 

Středoškoláci z celé republiky bojovali o titul Nejlepší student v pátém ročníku soutěže hodnotící jejich výjimečnost, studijní i mimoškolní aktivity. V konkurenci 121 přihlášených studentů byli odbornou porotou vybráni čtyři finalisté, aby přesvědčili o svých kvalitách ve finále soutěže 17. 6. 2015 v Jičíně. A stálo to za to!

„Přijeli k nám cenoví predátoři,“ zahájila slavnostní vyhlašování soutěže herečka Zdeňka Žádníková Volencová. A obratem zpřesňuje, že nejen chytrost je charakteristická pro „Nejlepšího studenta“, ale také dobrá duše - tato kombinace dává celému pojmu pravý smysl. Proč tedy stojí za to být nejlepším studentem? Odpověď nabízí vítězka Magdaléna: „Díky Marii Terezii, Ústavě a postoji dnešní společnosti jsme povinni do školy pravidelně docházet. Proč onu neodmyslitelnou životní etapu neučinit z vlastní iniciativy zajímavou? Čas plyne v úplně jiné dimenzi, když jej investujeme do aktivit, které mají smysl a perspektivu.“

Všichni studenti své nominace znamenitě obhájili a jejich školám právem patří titul Nejlepší škola 2015. „Jsem z výkonů těch mladých lidí ohromen. V každém studentovi vidím kousek sebe, hlavně v jejich zaujatosti. Tak přesvědčivý projev na veřejnosti bych ale v jejich věku nesvedl. Finálové prezentace všech studentů byly bezprostřední, zajímavé a velice vyrovnané,“ sdělil za organizátora soutěže Vladimír Šulc po vyhlášení soutěže. A jaký je recept k dosažení takových úspěchů? „Je to možná o odvaze podívat se na věci trochu jinak,“ uvedl Václav Klement, ředitel a učitel Luboše Vozdeckého.

Soutěž přináší nejen příjemné finanční odměny pro studenty a školy, tedy podporu vzdělání a mladé generace, má také prezentovat kvalitu studentů a našich škol. „Je velice příhodné, že tuto soutěž organizuje právě firma MICRORISC. Zdánlivě malá firma z Jičína má obrovský přesah a význam. Prestižní ocenění Česká hlava je toho důkazem,“ uvedl starosta města Jičína Jan Malý.

 

Představení vítězů:

Nejlepší student v kategorii Nadějný vědec Luboš Vozdecký se zabývá experimentálním studiem valivých pohybů. Za popis nových aspektů valivého odporu si získal uznání vědecké obce a sbírá významná ocenění, např. v mezinárodní soutěži pro mladé vědce EUCYS. Od Evropské komise ve Varšavě převzal prestižní cenu pro nejlepšího mladého vědce v Evropě. Na podzim 2014 byl přizván na konferenci pro mladé vědce ve Stockholmu – SIYSS, která proběhla při příležitosti předávání Nobelových cen. Chápání původu valivého odporu lze aplikovat při konstrukci materiálů s nižším valivým odporem. Ty by se uplatnily všude, kde je valivý odpor nežádoucím jevem (ložiska, pneumatiky atd.). „Každý objev je taky o štěstí, chce to mít tak trochu haluz,“ říká skromně Luboš. Ve svém studiu bude pokračovat na University of Cambridge.

Kreativní umělkyně a sklářka Magdaléna Nešněrová je okouzlující mladou dámou. Její aktivity zahrnují uměleckou výtvarnou a designérskou tvorbu, herectví, moderování, literární tvorbu, fotografování, hru v kapele i netradiční sporty jako kiteboarding, wakeboarding, snowboarding, speedminton, nebo Stand up paddle boarding. Mezi její zajímavé zkušenosti patří mezinárodní projekt Leonardo Da Vinci s tématem Making Jewellery: Small enterprises for the big European crises (návrh a realizace kolekce šperků, workshopy o šperkařských technikách). Získala 1. místo. v krajské výtvarné soutěži Stáří - čas zralosti, moudrosti a vzpomínek, jejímž tématem byl postoj ke stáří. Úspěšně se účastnila výtvarné soutěže na téma holocaust Jom-Ha-Šoa. Má za sebou vedení několikadenních ryteckých workshopů pro skupiny studentů z Harmony School of Fine Arts and Technology (Houston, Texas).

Martin Buchta zvítězil ve speciální kategorii Nejlepší student technik. Martin je nadšený modelář, průvodčí, vlakvedoucí a výpravčí. Vše na poli elektrotechniky, elektroniky, modelaření, strojírenství a zručnosti je mu blízké. Výsledky jeho práce jsou vidět po celé republice i na Slovensku. Renovoval několik historických lokomotiv, sestavil elektrickou tříkolku, modely tramvají, vlečných vozů či železničních modelů, a to i v měřítku pro vození lidí. Úspěšně se zúčastnil mnohých soutěží, např. v Merkur perFEKT Challenge získal 2. místo za stavbu synchronního generátoru. Věnuje se také společenským akcím pro děti a veřejnost. „Poté, co jsem si opravil starý šlapací šicí stroj, se učím šití na stroji. Pečení zákusků a dortů se věnuji pro přivýdělek. Fotografuji se starými typy fotoaparátů s domácí výrobou fotografií. Učím se hrát na banjo,“ doplňuje své aktivity Martin.

Lucie Brichová je skromná badatelka na poli fyziky a chemie. Zajímavé jsou především její vědecké stáže a zkušenosti. Zabývala se Vývojem diodových laserů v blízké IČ oblasti a jejich spektroskopickou aplikací (studentská vědecká stáž Otevřená věda III, Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského) nebo konverzí nukleárních spinových izomerů v H2O ve Středoškolské odborné činnosti. Zkoumala magnetohydrodynamiku tokamaku Golem (studentská vědecká stáž Junior Tech University – Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská). Účastnila se vědeckého kempu 21st International Science Camp XLAB, Gottingen - Analytical Chemistry, Molecular Biology, Astrophysics. Mezi její záliby patří také lidový tanec. Další studium ji čeká na universitě v Londýně.

 

Všem vítězům přejeme, že mohou dělat a snad se jednou i živit tím, co je baví. Gratulujeme studentům i školám k velkému úspěchu!

foto1   foto2
foto3   foto4
foto3   foto4
foto3   foto4
foto5   foto6
foto7   foto8
foto3   foto4
foto9   foto9
foto10   foto11
foto12   foto13

Kontakt
Adéla Slezáková
MICRORISC s.r.o., Průmyslová 1275, 506 01 Jičín
GSM 734 622 706, E: slezakova@microrisc.com, www.nejlepsistudent.cz

Konáno pod záštitou:Logo MŠMT  Partneři:   medialni partner  medialni partner 
Autor projektu - MICRORISC s.r.o.